GLAS OCH KERAMIK / Glas / Glasmålning 16693050

nr 1669 3050

Heli Heino

(f. 1938), Sverige

Glasmålning, Signerad, daterad - 93, på glas, motivets mått, 49x23 cm, yttermått inklusive ram: 57x32 cm

Heli Heino, svensk bildkonstnär född i Finland 1938. Heino är uppvuxen i Björneborg och flyttade till Sverige 1965. Numera bor hon i Borås, där hon 1989 startade Nordisk designskola.

Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

måndag 16 december 2024
kl 18:55:45

16/12 17:57:17 1      Vinnande bud

Heli Heino

Läs mer om Heli Heino